Kira zammı bitti şart krizi başladı… Bu meslekten değilseniz size ev yok


Yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla, konut kira zamları artık TÜFE’ye göre belirlenecek. Son açıklanan enflasyon rakamları dikkate alındığında yeni kiracının yıllık zam oranı yüzde 65 olarak hesaplanıyor.

Bazı ev sahipleri ise bu rakamın üzerinde de artış yapma talebinde bulunuyor. Dolayısıyla asgari ücretli ve emekliler kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Bu nedenle ev sahipleri, kendilerini garantiye almak adına yeni şartlar ortaya koyuyor… Sunulan kontrat şartları arasında ‘memur olma’, ‘maaş bordrosu’, ‘mevcut iş yerinde üç yıl çalışma şartı’, ‘hanede iki kişinin çalışması veya bir emekli olması’ ve ‘kefil’ başta geliyor.

“MEMUR OLMA ŞARTI EN ÇOK ARANAN KRİTER”

Bahçeşehir’de emlakçılık yapan bir esnaf “Özellikle asgari ücretli ve emekli, büyükşehirlerde kira ödeyemiyor. Bu da ev sahiplerinde tedirginlik oluşturuyor. Bu sebeple birçok müşterimiz çeşitli şartlar sunmaya başladı. ‘Memur olma’ şartı en çok istenilen kriter… Ayrıca ‘bir evde iki kişi çalışma şartı’ ve ‘bordro’ isteyen ev sahipleri müşterilerimiz de var” dedi.

Ev sahibi İsmet Kasapoğlu “Dişimizden tırnağımızdan artırdığımız paralar ile oturduğumuz ev dışında bir ev aldık. Kendimize bir gelir olsun istedik. Geçen sene evde oturan kiracım ‘yüzde 25 zam sınırı’ diye ısrar edince, iş mahkemeye taşındı. Bir yıl kira alamadım. Bir yılın sonunda mahkeme yüzde 25 zam ile hesaplayarak bana paramı ödedi. Ancak para pula döndü. Şimdi iyi kiracı bulmak için belli şartlar sunuyorum. Memur olmasını istiyorum. Bu doğal bir durum. Ben de aile geçindiriyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir