İranlı komutan kadın kıyafeti mi giydi?

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani’nin İsrail’in insansız hava araçları (İHA) tarafından saldırı hedefi olmamak için halkın arasına kadın kılığında girdiğini gösterdiği iddia edildi.

Kaani’nin siyah çarşaf giyip güneş gözlüğü takarak halkın arasına karıştığını gösterdiği ileri sürülen fotoğraf, İngilizce ve Arapça paylaşımlarda da sıklıkla kullanıldı. Fakat fotoğraf üzerinde yapılan inceleme, iddianın asılsız olduğunu gösterdi.

SİYAH BİR ŞAPKA VE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMIŞ

İddiayı araştıran doğrulama platformu Teyit.org’un incelemesine göre, Kudüs Gücü Komutanı Kaani’nin halkla birlikte olduğu yürüyüş ve etkinliklere ilişkin internette bir araştırma yapıldığında, Mehr Haber Ajansı’nın 11 Şubat 2024 tarihli haberiyle karşılaşılıyor. Haberde, İsmail Kaani’nin İran İslam Devrimi’nin 45’inci yıl kutlamaları sebebiyle yapılan 11 Şubat yürüyüşüne katıldığı belirtiliyor. Bu kutlamalar hakkında anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında ise İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) tarafından İsmail Kaani’nin yürüyüşte çekilen bir fotoğrafının paylaşıldığı görülüyor.

Farsça’dan Türkçe’ye çeviri yapıldığında görülene göre, Kudüs Gücü Komutanı Serdar Kaani’nin yürüyüşe katıldığına dair IRNA tarafından bilgilendirme yapılmış. İran’da ‘sardar’ kelimesi, komutan ya da lider anlamında kullanıldığı için İsmail Kaani, Serdar Kaani olarak belirtilmiş. İddia görseli ile IRNA tarafından 22 Şubat 2024’te paylaşılan fotoğraf karşılaştırıldığında Kaani’nin siyah bir şapka ve bir güneş gözlüğü taktığı görülüyor.

Bu bulgular ışığında iddia ile ilgili şu sonuçlara varıldı: Fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinali, İsmail Kaani’nin de katıldığı İran İslam Devrimi’nin 45’inci yıl kutlamalarına ait. Orijinal fotoğrafta İsmail Kaani’nin siyah bir şapka ve güneş gözlüğü taktığı görülüyor.

SÜLEYMANİ ÖLDÜRÜLDÜ, 2020 YILINDA YERİNE KENANİ GEÇTİ

İran’da Şah rejiminin devrilmesinin ardından 11 Şubat 1979 tarihinde Ayetullah Humeyni ve yanlıları iktidarı ele geçirdi. Bu sebeple, İran İslam Devrimi’nin yıl dönümü 11 Şubat’ta kutlanıyor. Devrim Muhafızları Ordusu ise resmi olarak Nisan 1979’da kuruldu.

İslam Devrimi Muhafızları Ordusu; Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Besic milisleri ve Kudüs Gücü olmak üzere beş ana birimden oluşuyor. İsmail Kaani’nin Kudüs Gücü komutanı olarak Kasım Süleymani’nin yerine 2020 senesinde geçtiği biliniyor. Eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020 tarihinde ABD’nin Bağdat Havalimanı’na düzenlediği saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir