Bakan Yerlikaya’dan ‘Dem Parti Soruşturması’ açıklaması

Yerlikaya, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Meclis Tören Salonu’nda verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

VALİLİĞİN TAKSİM MEYDANI KARARIYLA İLGİLİ

İstanbul Valiliğinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim Meydanı’na ilişkin karar verdiği ve bu konuda Anayasa Mahkemesi kararlarının bulunduğunun hatırlatılması üzerine Yerlikaya, Anayasa Mahkemesi kararının iyi okunması gerektiğini belirtti.

Yerlikaya, “Arkadaşlarımızla beraber Anayasa Mahkemesi kararını okudum. DİSK Başkanı Sayın Arzu Çerkezoğlu ve arkadaşları geldiler, onlarla okuduk. Dolayısıyla 2911 sayılı Kanun kapsamında İstanbul’da ve tüm şehirlerimizde müracaat edildiği zaman, bütün önceden beyan edilen meydanların hepsi mitinge açık. Taksim’le ilgili de tamamen yasaklama değil, 7 yıldan beri uygulanan kısmi kısıtlama var.” dedi.

Konfederasyon başkanlarıyla görüşmeler yaptığını dile getiren Yerlikaya, 1 Mayıs’ın güzel bir şekilde kutlanmasını istediklerini vurguladı.

“HANGİ MİTİNG MEYDANINI İSTİYORLARSA EMİRLERİNDE”

Bakan Yerlikaya, “Taksim’e çelenk koyma, saygı duruşunda bulunma, basın açıklaması yapmayla ilgili 100’er arkadaşıyla beraber randevu alacaklar, hepsine randevu verdik, halen de randevu açık. Mitingle ilgili ister İstanbul’da ister diğer vilayetlerde hangi miting meydanını istiyorlarsa emirlerinde.” ifadesini kullandı.

Diyarbakır Sur Belediyesinin makam odasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözler sarf edilmesi olayıyla ilgili soru üzerine Yerlikaya, bu konuda henüz raporun kendisine gelmediğini bildirdi.

“TERÖRLE MÜCADELEDE YAZ KIŞ DEVAM EDECEK”

Terörle mücadeleye ilişkin de açıklamalarda bulunan Yerlikaya, “7 gün 24 saat, kış, yaz… Her gün sabah paylaşımlarımı görüyorsunuz, hiç durduğumuzu gördünüz mü? Karın ortasında biz mağaralara ve inlerine gireceğiz diye uğraştık ve bunu yaptık. Başarmaya da devam edeceğiz. Hiç merak etmeyin.” diye konuştu.

DEM PARTİ’Yİ KAPATMA DAVASI

Bakan Yerlikaya, “Yapılan iş ortada. Algıya gerek yok. Yapılan soruşturma ortada. Hak, hukuk, adalet neyi gerektiriyorsa o olacak.” ifadelerini kullandı.

BAKANI TUNÇ: DEM PARTİ’NİN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MESAFE KOYMASI GEREKİR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, DEM Parti’nin kapatılmasıyla ilgili gelen soruya şu yanıtı verdi:

“Suç varsa, kanun ihlali varsa yetkili makamlar gereğini yapar. HDP terörle arasına mesafe koyamadı, eylemleri destekler mahiyette söylemleri, uygulamaları oldu. O nedenle HDP için dava açıldı. DEM de araya mesafe koyamazsa terörle esnekliğe bir takım faaliyetlerde olursa kaçınılmaz olur. Demokratik siyaset isteyen terörü reddedecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir